اضافه وزن کیلویی چند ؟
نویسنده : ، موضوعات : نقد و فیلم ، 5 ماه پیش ارسال شده

• صدرا مفتاح

در یک فیلم سینمایی، موردی که بیش از کارگردانی، فیلمبرداری و مدل قاب‌بندی‌ها یا موسیقی به گوش و چشم می‌آید، بازی بازیگران است که بر پرده نقش می‌بندد. بازیگر بار زیادی از فیلم را به دوش می‌کشد و روبنایی‌ترین لایه کار به حساب می‌آید. برای همین، در اکثر کشورهای صاحب سینما، بازیگران برای این که در گردونه بمانند تلاش بسزایی می‌کنند.

مجال ریز شدن و بررسی دقیق و ریشه‌ای بازیگری در سینمای ایران نیست، اما به بهانه انتخاب عجیب یک بازیگر به عنوان کاندیدای بهترین بازیگر نقش اول زن، مقوله خاصی در میان بازیگران را مرور کنیم. خانم «باران کوثری» امسال در نقش کاپیتان تیم فوتسال زنان کشور در فیلم عرق سرد بازی کرده است، اما این موضوع توی ذوق مخاطب می‌خورد، چون از همان ابتدا به عینه با اضافه وزن و تفاوت ظاهر و فیزیکی ایشان با دیگر بازیکنان فیلم مواجه می‌شود.

به همین بهانه، نگاهی به چند بازیگر حرفه‌ای می‌اندازیم و می‌بینیم که برای برخی نقش‌ها چند کیلو کاهش یا اضافه وزن داشته‌اند؛بازیگر همیشه معترض و پر جنجال سینما، حتی برای احترام به مخاطبان و باورپذیر کردن خود تلاش چندانی برای کاهش وزن نکرده و اگر هم کرده، کافی نبوده است. تا حداقل در کنار همبازی خود و یا بازیکنان فوتسال مشارکت کننده در فیلم، یکدست‌تر به نظر برسد! کار تا جایی سخت می‌شود که کارگردان هم به وضوح در برخی موارد با دشواری قاب‌های نیمه لانگ می‌گیرد تا این تفاوت به چشم نیاید.

«جک جیلنهال» برای بازی در فیلم شبگرد که نقش یک ژورنالیست آزاد را دارد حدود ۱۵ کیلوگرم وزن کم کرد تا لاغر تر به نظر برسد و حس داشتن مشکل مالی برای خرج های روزمره بیشتر به مخاطب القا شود.

«ناتالی پورتمن» و «میلا کونیس» هر کدام علاوه بر یادگیری “باله” چیزی در حدود ۱۰ کیلوگرم وزن کم کردند تا متناسب با شخصیت های نوشته شده داستان باشند.

«کریس پرت» برای بازی در ورژن اول فیلم ابرقهرمانی نگهبانان کهشکان، ۲۵-۳۰ کیلو گرم کاهش وزن داشت و علاوه بر رژیم غذایی، دویدن، کیک بوکس، دویدن در آب، شنا و ورزش های دیگری را در برنامه خود گذاشته بود.

«آن هاتاوی» برای بازی در فیلم تحسین شده ی بینوایان چندین کیلو کاهش وزن داشت تا در نقش زنی فقیر بتواند به خوبی ایفای نقش کند. اتفاقا اون همان سال برنده جایزه اسکار نقش مکمل برای همین فیلم شد!

«تام هنکس» هم برای فیلم به یاد ماندنی دور افتاده خود را از حدود ۱۰۰ کیلوگرم به ۸۰ کیلوگرم رساند تا به خوبی نقش یک نجات یافته در جزیزه ای خالی از سکنه را بازی کند!

اما اصلی ترین شخص این لیست شاید کسی نباشد جز «کریستین بیل»! اون که در این زمینه شاید به افراطی بیش از اندازه افتاده باشد و البته بعضی هم او را خیلی متعهد به نقش هایش می دانند کاهش و افزایش های بسیاری داشته. او برای بازی در فیلم ماشین کار با کاهشی تقریبا ۳۰ کیلویی خود را به ۶۰ کیلوگرم رساند و در کمتر شش ماه بعد از آن برای در نقش بتمنِ سه گانه نولان وزن خود را تقریبا دو برابر کرد و با برنامه فشرده بدن اش را به حالت مورد نیاز برای بازی در همچین نقشی آماده کرد. این بالا و پایین ها تا همین نقش های اخیر اون ادامه داشت.

این موارد تنها چند نمونه از میزان اهمیتی است که بازیگران به کار خود و افزایش اثرگذاری نقش خود می دهند. مثال های این لیست را تا چند صفحه می توان ادامه داد و اصلا ورود به فیلم های ژانر ورزشی که در آن بازیگرانی در نقش بوکسرها، شناگرها، فوتبالیست ها، بیسبالیست ها و… به ایفای نقش می پردازند، بازیگران باید خود را به حالت مقبول یک ورزشکار برسانند.

در اینجا اما بازیگری که حواشی سیاسی‌اش همیشه جلوتر از نقل بازیگری‌هایش هست با همان استایل روزمره و فیزیک بدنی خودش در نقش کاپیتان فوتسال تیم ملی حاضر می‌شود و جالب‌تر اینکه نامزد دریافت سیمرغ برای این نقش می‌شود! از این سینما و این بازیگری انتظار بازی‌های فاخر و متوداکتینگ، طلبی خنده‌دار به نظر می‌رسد، فقط امیدوارم روزی حدقل به ابتداییات مورد نیاز نقش‌هایشان عمل کنند!

تمامی حقوق مطالب برای وبسایت اس استار وی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس